Ananasın faydaları nelerdir? Ananas besin değeri ve içerdiği vitaminler nelerdir?

838
Ananasın faydaları nelerdir? Ananas besin değeri ve içerdiği vitaminler nelerdir?

Ananasın faydaları nelerdir? Ananas besin değeri ve içerdiği vitaminler nelerdir? Ananas nasıl yenir? İşte ananas hakkında bilinmesi gerekenler…

Son derece lezzetli bir tropik meyve olan ananasın faydaları saymakla bitmez. Güney Amerika kıtasına özgü ananas meyvesine, Avrupalılar çam kozalağına (pinecone) benzediği için pineapple adını vermiştir. Kabuğu keserek yenen ananas besin değeri ve içerdiği vitaminler sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir, özellikle ameliyat sonrasında hızlı iyileşme sürecini destekler.

Ananasın faydaları, besin değeri ve içerdiği vitaminler şu şekilde sıralanabilir:

Ananas besin değeri ve içerdiği vitaminler nelerdir?

Ananas besin değeri ve vitaminler bakımından zengindir

Ananas kalori miktarı düşük fakat besin değeri bakımından zengin bir meyvedir. 165 gram ananas besin değeri ve içerdiği vitaminler şu şekildedir:

 • 82.5 kalori
 • 1.7 gram yap
 • 1 gram protein
 • 21.6 gram karbonhidrat
 • 2.3 gram lif
 • Günlük C vitamini ihtiyacının yüzde 131’ini karşılar
 • Günlük manganez ihtiyacının yüzde 76’sını karşılar
 • Günlük B6 vitamini ihtiyacının yüzde 9’unu karşılar
 • Günlük bakır ihtiyacının yüzde 9’unu karşılar
 • Günlük tiamin ihtiyacının yüzde 9’unu karşılar
 • Günlük folik asit ihtiyacının yüzde 7’sini karşılar
 • Günlük potasyum ihtiyacının yüzde 5’ini karşılar
 • Günlük magnezyum ihtiyacının yüzde 5’ini karşılar
 • Günlük niasin ihtiyacının yüzde 4’ünü karşılar
 • Günlük pantotenik asit ihtiyacının yüzde 4’ünü karşılar
 • Günlük riboflavin ihtiyacının yüzde 3’ünü karşılar
 • Günlük demir ihtiyacının yüzde 3’ünü karşılar

Ananas ayrıca A vitamini, K vitamini, fosfor, çinko ve kalsiyum içerir. C vitamini bakımından son derece zengin olan ananas bu sayede büyüme ve gelişme sürecini destekler, bağışıklık sistemini güçlendirir ve demir emilimini hızlandırır. 

Ananasın faydaları nelerdir?

Ananas antioksidanlar bakımından zengindir

Besin değeri bakımından zengin olan ananas oksidatif strese karşı mücadelede önemli rol oynayan sağlıklı antioksidanlar içerir. Oksidatif stres vücuttaki serbest radikaller oranının fazla olması anlamı taşır. Serbest radikaller hücrelerle etkileşime girer ve zarar vererek kronik enflamasyona, bağışıklık sisteminin zayıflamasına ve çeşitli sağlık sorunlarına yol açar.

Ananas özellikle flavonoidler ve fenolik asit olarak bilinen antioksidanlar bakımından zengindir. Ananasın içerdiği antioksidanların çeperi vardır, bu sayede zorlu koşullarda dahi hayatta kalmayı sürdürür ve etkisi uzundur.

Ananas sindirimi kolaylaştıran enzimler içerir. Ananas bromelain olarak bilinen bir grup sindirim enzimi içerir. Bu enzimler protein moleküllerini yapıtaşlarına ayıran proteaz görevi görür.

Protein molekülleri ayrıldığında ince bağırsakta kolayca emilir. Bu sayede ananas özellikle pankreas yetersizliği olan kişilerde sindirimi kolaylaştırır.

Ananas kanser riskini azaltır

Kanser kontrolsüz hücre büyümesi sebebiyle ortaya çıkan kronik hastalıklardır. Kanser süreci oksidatif stres ve kronik enflamasyon ile ilişkilidir. Ananas üzerinde yapılan araştırmalar meyvenin ve bileşenlerinin kanser riskini azalttığını ortaya koymuştur. Ananasın oksidatif stresi ve enflamasyonu azaltma özelliği sebebiyle kanser riskini azalttığı düşünülmektedir.

Ananasın içerdiği sindirim enzimi bromelain üzerinde yapılan araştırmalar bromelainin kansere karşı mücadelede rol aldığını göstermiştir. Bromelainin göğüs kanseri hücrelerinin çoğalmasını ve uyarılmış hücre ölümünü baskıladığı tespit edilmiştir. Bromelain üzerinde yapılan bir diğer araştırma ise bu bileşenin cilt, safra kanalı, mide ve kolon gibi bölgelerde kanseri baskıladığını ortaya koymuştur.

Ananas bağışıklık sistemini güçlendirir ve enflamasyonu baskılar

Ananas yüzyıllardır geleneksel tıp tedavisi uygulamalarında kullanılmaktadır. Ananas çeşitli vitaminler, mineraller ve enzimler içerir. 

98 çocuk üzerinde 9 hafta süre ile yapılan ananas konulu bir araştırma kapsamında deneklerin bazılarına günde 140 bazılarına ise günde 280 gram ananas verildi. Ananas tüketen çocukların viral ve bakteriyel enfeksiyonlara yakalanma oranında ciddi azalmalar kaydedildi. Günde 280 gram ananas tüketen çocukların ise hastalıklara diğer gruba oranla 4 kat daha direnç gösterdiği tespit edildi. 

Ananasın içerdiği antienflamatuvar özelliklerin bağışıklık sistemini desteklediği düşünülüyor.

Ananas kireçlenme semptomlarını azaltır

Çok sayıda çeşidi bulunan kireçlenmenin birçok örneği eklemlerde oluşan enflamasyon kaynaklıdır. Ananas antienflamatuvar özelliklere sahip bromelain içerir. Bromelainin enflamatuvar kireçlenme sebebiyle oluşan ağrıları azalttığı düşünülmektedir. 

Ananas ameliyat ve yorucu egzersiz sonrasında toparlanma sürecini hızlandırır

Ananas tüketmek ameliyat ve yorucu egzersiz sonrasında toparlanma ve iyileşme sürecini hızlandırır. Ananasın bu özelliği içerdiği bromelainden gelmektedir. Bromelain enflamasyonu, şişliği, ağrıyı ve ayrıca enflamasyon belirteçlerini azaltır. 

Yapılan bir araştırma bromelain içeren ürünlerin diş ameliyatı öncesinde tüketiminin ağrıyı azalttığını göstermiştir. 

Yorucu egzersiz kas dokusunda hasar bırakabilir ve enflamasyonu sebep olabilir. Hasarlı kas dokusu yeterince güç üretemez ve ağrı hissi yaratır. Bromelain üzerinde yapılan araştırmalar bu bileşenin yorucu egzersiz sebepli enflamasyonu azalttığını göstermiştir. 

Ananas nasıl yenir?

Ananas beslenme düzenine kolaylıkla eklenebilen bir meyvedir. Ananas kahvaltıda yoğurtla beraber yenebilir. Salatalara ve hamburgerlere de ananas eklenebilir. Ananas yalnızca meyve olarak da tüketilebilir.

Karpuzun faydaları nelerdir?