Avokadonun faydaları ve zararları nelerdir? Avokado besin değeri ve içerdiği vitaminler

508
Avokadonun faydaları ve zararları nelerdir? Avokado besin değeri ve içerdiği vitaminler

Avokadonun faydaları ve zararları nelerdir? Avokado besin değeri ve içerdiği vitaminler nelerdir? Avokado nasıl yenir ve kimler yiyemez? İşte avokadonun faydaları, zararları, besin değeri ve içerdiği vitaminler hakkında bilinmesi gerekenler…

Avokado faydaları saymakla bitmeyen son derece eşsiz bir meyvedir. Avokado sağlıklı yağlar bakımından zengindir. Yapılan araştırmalar avokadonun çok sayıda faydası olduğunu göstermiştir. 

Avokado nedir? Avokado nasıl yenir?

Avokado ağaçta yetişen bir meyvedir ve bilimsel adı Persea americana’dır. Avokado zengin içeriği ve yapısı sayesinde besin değeri bakımından zengindir. Avokado guacamole adı verilen bir Meksika mezesinin temel maddesidir. 

Günümüzde avokado tüm dünyada popüler bir gıda ürünü haline gelmiştir ve sağlıklı beslenme alışkanlıklarının bir numaralı meyvesi olmuştur. Avokado farklı şekil ve renklerde mevcuttur. Dünya genelinde en çok tüketilen avokado türü Hass avokado’dur. Avokado’nun yalnızca etli ve yağlı kısmı yenir, çekirdeği ve kabuğu yenmez. 

Avokado kilo vermeye yardımcı olur, kanser etkilerini ve kolesterol seviyesini azaltır. Avokadonun faydaları, besin değeri ve içerdiği vitaminler şu şekilde sıralanabilir:

Avokadonun faydaları nelerdir? Avokado besin değeri ve içerdiği vitaminler

Avokado besin değeri ve içerdiği vitaminler bakımından zengindir

Bir avokadonun içerdiği besin değeri ve vitaminler aşağıda belirtildiği gibidir:

  • Günlük K vitamini ihtiyacının yüzde 26’sı
  • Günlük folik asit ihtiyacının yüzde 20’si
  • Günlük C vitamini ihtiyacının yüzde 17’si
  • Günlük potasyum ihtiyacının yüzde 14’ü
  • Günlük B5 vitamini ihtiyacının yüzde 14’ü
  • Günlük B6 vitamini ihtiyacının yüzde 13’ü
  • Günlük E vitamini ihtiyacının yüzde 10’u
  • Avokado ayrıca az miktarda da olsa magnezyum, manganez, bakır, demir, çinko, fosfor, A, B1, B2 ve B3 vitamini içerir.

Bir avokado ortalama 160 kaloridir, 2 gram protein ve 15 gram sağlıklı yağ içerir. 9 gram karbonhidrat ve 7 gram lif içeren avokadonun net karbonhidrat içeriği 2 gramdır. Bu sebeple düşük karbonhidrat içerikli bir meyve olarak kabul edilir.

Avokado kolesterol ve sodyum içermez ve doymuş yağ oranı düşüktür. 

Avokado muzdan daha çok potasyum içerir

Avokado birçok insanın vücudunda eksikliği olan potasyum bakımından zengin bir meyvedir. Potasyum vücut hücrelerindeki elektrokimyasal düşümünü ve sinir fonksiyonlarını düzenlemeye yardımcı olur.

Yüksek potasyum içeriği sayesinde avokado günlük potasyum ihtiyacının yüzde 14’ünü karşılar. Muzda bu oran günlük potasyum ihtiyacının yüzde 10’udur. Yeterli oranda potasyum almak kalp krizi, felç ve böbrek rahatsızlıkları gibi sorunlara sebep olan tansiyon sorununu azaltır.

Avokado kalp dostu mono doymamış yağ asitleri bakımından zengindir

Avokado yağ oranı yüksek bir meyvedir. Avokadonun içeriğinde bulunan kalorinin yüzde 77’si yağ bazlıdır. Bu oran avokadoyu en yağlı bitkisel besinlerden biri yapar. Yine de avokadonun içerdiği yağlar zararlı yağlar değildir. Avokado yağlarının büyük kısmı bir tür mono doymamış yağ asidi ve zeytinyağının da ana bileşenlerinden biri olan oleik asittir ve sağlığa olan faydaları ile bilinir.

Oleik asit enflamasyonu azaltır ve genetik kanser riskini azaltır. Avokado yağları sıcak oksidasyona karşı dirençlidir ve bu sebeple avokado yağı sağlıklıdır ve yemeklerde kullanılabilir.

Avokado lif içeriği bakımından zengindir

Avokado meyvesinde yüksek oranda lif mevcuttur. Avokadonun sindirilmesi uzun sürer, bu sebeple kilo vermeye yardımcı olur, kan şekerinin düşmesi ve bazı hastalıkların riskini azaltır.

Çözünebilir lif sindirim sisteminin bir parçası olan bağırsakta iyi huylu bakterileri besler. Avokado ortalama 7 gram lif içerir ve bu oran günlük lif ihtiyacının yüzde 27’sini karşılar. Avokadonun içerdiği lifin yüzde 25’i çözünebilir, yüzde 75’i ise çözünemezdir.

Avokado tüketmek kolesterolü ve trigliserit seviyesini düşürür

Kalp rahatsızlıkları dünya genelindeki ölümlerin en büyük sebebidir. Bazı kan belirteçleri yüksek riskle bağlantılıdır. Bu belirteçler kolesterol, trigliserit, enflamatuvar belirteçler ve tansiyondur. Yapılan araştırmalar avokado tüketiminin kolesterol seviyesini önemli ölçüde, kandaki trigliserit seviyesini yaklaşık yüzde 20, kötü kolesterol LDL seviyesini yüzde 22 azalttığını ve iyi kolesterol HDL seviyesini ise yüzde 11 arttırdığını göstermiştir.

Avokado bağışıklık sistemini güçlendirir

ABD’de 17 bin 567 kişinin katıldığı bir deney sonucunda düzenli olarak avokado tüketen kişilerin daha güçlü bağışıklık sistemine sahip ve daha sağlıklı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Düzenli olarak avokado tüketmek yüksek besin alımı sağlar, metabolik sendrom, kalp rahatsızlıklar ve diyabet gibi sağlık sorunları riskini azaltır.

Düzenli avokado tüketimi kilo vermeye, vücut kitle endeksini düzenlemeye yardımcı olur. 

Avokadonun besin bileşenleri bitkisel gıdaların emilimine yardımcı olur

Vücuda alınan besin maddelerinin emilimi de son derece önemlidir. Bazı besin maddeleri yağda çözünür. Yağda çözünen besin maddeleri yalnızca yağ ile bir araya gelirse faydalı hale gelir. A, D, E ve K vitamini ve karotenoid gibi antioksidanlar yağda çözünür. Salatalara ve soslara avokado ve avokado yağı eklemek antioksidan emilimini artırır.

Avokado göz sağlığını korumaya yardımcı olur

Başka gıdalardan edinilen antioksidanların emilimine katkı sağlayan avokado antioksidan bakımından da zengindir. Lutein ve zeaksantin avokadonun içerdiği antioksidanlardandır. Bu antioksidanlar katarakt ve sarı nokta hastalığı gibi özellikle yaşlılarda yaygın olan görme sorunlarını önlemeye yardımcı olur. 

Avokado kanseri önlemeye yardımcı olur

Avokadonun kanseri önlemeye yardımcı olduğu düşünülmektedir. Fakat bu konu hakkında yeterince araştırma yapılmamıştır. Yine de laboratuvar ortamında yapılan araştırmalar avokadonun, insan lenfositlerinde kemoterapi sebepli etkileri azalttığını ortaya koymuştur.

Avokado üzerinde yapılan laboratuvar araştırmaları ayrıca prostat kanseri hücrelerinin çoğalmasını zayıflattığını göstermiştir. 

Avokado ekstraktı artrit (eklem iltihabı) semptomlarını azaltır

Artrit olarak bilinen eklem iltihabı sorunu özellikle Batılı ülkelerde yaygındır. Kronik sorunlara yol açan artrit insanların yaşamının sonuna kadar olumsuz etkiler yaratabilir.

Yapılan araştırmalar avokado ve soya yağı ekstraktı tüketiminin kireçlenme olarak bilinen osteoartrit sorunu azalttığını ortaya koymuştur.

Avokado kilo vermeye yardımcı olur

Avokado kilo vermeye yardımcı bir gıdadır. Düzenli olarak avokado tüketmek daha az kalori alımı ile doğru orantılıdır. Avokado lif bakımından zengin ve karbonhidrat bakımından fakir bir yiyecektir. Bu sebeple avokado kilo verme sürecine katkı sağlar.

Avokado lezzetli bir gıdadır

Faydaları saymakla bitmeyen avokado oldukça lezzetli ve birçok yemeğe eklenebilecek bir meyvedir. Avokado salatalarda ve soslarda kullanılabilir. 

Avokadonun zararları nelerdir? Kimler avokado yiyemez?

Avokado hayvanlar için zehirleyici etkiye sahiptir. Hayvanlara avokado verilmemelidir. Aksi takdirde ölümle sonuçlanır.

Armutun faydaları nelerdir?