Cevizin faydaları ve zararları nelerdir? Cevizin beyne faydaları nedir?

762
Cevizin faydaları ve zararları nelerdir? Cevizin beyne faydaları nedir?

Cevizin faydaları ve zararları nelerdir? Cevizin beyne faydaları nedir? Her gün ceviz yemenin faydaları nelerdir? İşte cevizin faydaları ve zararları hakkında bilinmesi gerekenler…

Besin değeri ve içerdiği mineraller bakımından zengin olan cevizin faydaları saymakla bitmez. Ceviz sağlıklı yağlar, lif, vitaminler ve mineraller içerir ve genel sağlığı güçlendirir. Ceviz kötü kolesterol LDL ve trigliserit seviyesini kontrol etmeye yardımcı olur ve bu sayede kalp rahatsızlıkları riskini azaltır. Düzenli olarak ceviz tüketmek kolesterol seviyesini azaltır. Ceviz çiğ olarak kahvaltıda ve yemeklerde tüketilmelidir.

Cevizin faydaları, beyne ve çocuğa faydaları şu şekilde sıralanabilir:

Cevizin faydaları nelerdir? Cevizin beyne faydaları nedir?

Ceviz antioksidan bakımından zengindir

Ceviz birçok yemişe göre daha fazla antioksidan içerir. Cevizin bu özelliği içerdiği E vitamini, melatonin ve bitki bileşeni polifenollerden gelmektedir. Yapılan bir araştırma ceviz bakımından zengin beslenmenin kötü kolesterol LDL sebepli oksidatif hasarı önlediğini göstermiştir.Ceviz bu sayede atardamarlarda oksitlenmiş LDL’nin yol açtığı damar tıkanıklığının önüne geçer.

Ceviz bitkisel bazlı Omega-3 bakımından zengindir

Ceviz birçok yemiş türüne nazaran daha çok bitkisel bazlı Omega-3 içerir, her 28 gram cevizde 2.5 gram Omega-3 bulunur. Bitkisel bazlı Omega-3 alfa linolenik asit ALA’dır. ALA vücut için gerekli bir yağdır. Erkekler günde 1.6 gram, kadınlar ise günde 1.1 gram ALA almalıdır. Her gün düzenli olarak ALA alımı kalp rahatsızlıkları sebepli ölüm riskini yüzde 10 azaltır.

Ceviz enflamasyonu azaltır

Enflamasyon kalp rahatsızlıkları, Tip 2 diyabet, Alzheimer ve kanser gibi hastalıkların temel sebebidir. Cevizde mevcut polifenoller oksidatif stres ve enflamasyona karşı savaşır. Polifenollerin bir alt türü olan ellagitannis de bu mücadelede rol oynar. Bağırsaktaki iyi huylu bakteriler ellagitanninleri enflamasyona karşı koruyucu özelliği bulunan urolithine dönüştürür. Cevizdeki Omega-3 yağı ALA, magnezyum ve amino asit arginin de enflamasyonun azaltılmasında rol oynar.

Her gün ceviz yemenin faydaları nelerdir?

Ceviz bağırsak sağlığını destekler

Yapılan araştırmalar bağırsağın sağlıklı bakterileri ve mikropları desteklemesi durumunda bağırsak ve genel sağlık durumunun güçlendiğini göstermiştir. Sağlıksız mikrobiyota bağırsakta ve vücutta enflamasyonu ve hastalıkları tetikleyebilir, obezite, kalp rahatsızlıkları ve kanser riskini artırır.

Yediğiniz şeyler mikrobiyotanın durumunu da belirler. Ceviz yemek mikrobiyota ve bağırsak sağlığını destekler. 

Ceviz kanser riskini azaltır

Laboratuvar ortamında yapılan çalışmalar cevizin göğüs, prostat ve kalın bağırsak gibi belli başlı kanser türleri riskini azalttığını göstermiştir. Ceviz polifenol ellagitannins bakımından zengindir. Bağırsaktaki belli başlı mikroplar bu bileşeni urolithine çevirir. Urolithin bağırsakta antienflamatuvar özellikler gösterir. Ceviz bu sayede kalın bağırsak kanseri riskini azaltır. Urolithinin antienflamatuvar özellikleri başka kanser türleri riskini de azaltır.

Urolithin hormon benzeri özelliklere sahiptir ve bu sayede vücutta hormon resepteörlerini bloke eder. Urolithin böylece göğüs ve prostat gibi hormon sebepli kanser riskini azaltır. 

Ceviz kilo kontrolünü destekler

Ceviz kalori bakımından zengindir fakat yapılan araştırmalar cevizin içerdiği kaloriden absorbe edilen enerji oranının düşünülenden yüzde 21 daha düşük olduğunu göstermiştir. Ceviz tokluk hissi sağlar ve böylece yemek yeme isteğini azaltır. 

Ceviz Tip 2 diyabet rahatsızlığı riskini azaltır

Yapılan araştırmalar cevizin Tip 2 diyabet riskini azalttığını ve kilo kontrolü sağladığını göstermiştir. Aşırı kilo kanda yüksek şeker oranı ve diyabet riskini artırır. Ceviz tüketmek kandaki şeker seviyesini kontrol eder. 

Ceviz tansiyon düşürücü etkiye sahiptir

Yüksek tansiyon kalp rahatsızlıkları ve felç riskini artıran önemli sebeplerdendir. Bazı araştırmalar ceviz tüketiminin yüksek tansiyon rahatsızlığı olan kişilerde ve stres altındaki sağlıklı bireylerde tansiyonu düşürücü etkisi olduğunu göstermiştir. 

Ceviz sağlıklı yaşlanma sürecine katkı sağlar

Yaşlandıkça hareket yeteneği gibi temel fonksiyonlar daha büyük önem kazanır. Hayati fonksiyonların sürdürülmesi sağlıklı beslenme alışkanlığı ile doğru orantılıdır. Yaşları 18’den büyük 50 bin kadın üzerinde yapılan bir araştırma sağlıklı beslenmenin fiziksel hasarları yüzde 13 oranında azalttığını tespit etmiştir. Ceviz de sağlıklı beslenme alışkanlığına en çok katkı yapan gıda ürünlerinden biridir. Ceviz sağlık açısından gerekli vitaminleri, mineralleri, yağları ve bitkisel bileşenleri içerir.

Cevizin beyne faydaları nedir?

Ceviz beyin sağlığını destekler

Cevizin görünümü beyin şeklini andırır. Yapılan araştırmalar cevizin beyin sağlığını desteklediğini göstermiştir. Laboratuvar ortamında hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar cevizdeki çoklu doymamış yağ, polifenol ve E vitamini gibi besinlerin beyinde oksidatif hasarı ve enflamasyonu azalttığını göstermiştir. 

Fareler üzerinde yapılan Alzheimer konulu bir araştırma, kalori oranlarının yüzde 6 ila 9’u oranında cevizle beslenen farelerin öğrenme, hafıza becerilerinin yüksek oranda arttığı ve anksiyetelerinin azalttığını göstermiştir. 

İnsanlar üzerinde yapılan deneysel araştırmalar da ceviz tüketiminin hızlı öğrenme ve hafıza gibi beyin fonksiyonlarını güçlendirdiğini ortaya koymuştur. 

Ceviz erkeklerde üreme sağlığını ve cinselliği destekler

İşlenmiş, şekerli ve rafine gıdalar sperm fonksiyonunu azaltır. Ceviz tüketmek erkeklerde sperm sağlığını ve üreme sağlığını destekler. 117 erkek üzerinde yapılan bir araştırmada günde 75 gram ceviz tüketen erkeklerin sperm şekli, canlılığı ve hareketliliğinde artışlar ve iyileşmeler tespit edilmiştir. 

Cevizin zararları nelerdir?

Bazı kişilerin cevize alerjisi vardır. Bu kişilerin ceviz yememesi önerilir.

Chia tohumu faydaları nelerdir?