Çileğin faydaları ve zararları nelerdir? Çilek hangi hastalıklara iyi gelir?

1017
Çileğin faydaları ve zararları nelerdir? Çilek hangi hastalıklara iyi gelir?

Çileğin faydaları ve zararları nelerdir? Çilek hangi hastalıklara iyi gelir? Çilek besin değeri ve içerdiği vitaminler nelerdir? İşte çileğin faydaları, iyi geldiği hastalıklar, besin değeri ve içerdiği vitaminler hakkında bilgiler…

Çilek 18’inci yüzyılda Kuzey Amerika ve Şili’den getirilen iki vahşi çilek türünün birleşimi ile Avrupa’da üretilmiş ve faydaları saymakla bitmeyen hibrit bir meyvedir. Çilek kırmızı renkli, tatlı ve sulu bir gıda ürünüdür. C vitamini ve manganez bakımından zengin olan çilek kalp sağlığı ve kan şekeri seviyesi kontrolü için önemli bileşenler içerir. Antioksidan ve bitkisel bileşenler bakımından zengin olan çilekte ayrıca önemli ölçüde folik asit ve potasyum bulunur.

Çilek besin değeri ve içerdiği vitaminler şu şekilde sıralanabilir:

Çilek besin değeri ve içerdiği vitaminler nelerdir?

Çilek besin değeri ve içerdiği vitaminler bakımından zengindir

Çileğin yüzde 91’i sudan, yüzde 7.7’si karbonhidrattan, yüzde 0.3’ü yağdan ve yüzde 0.7’si proteinden oluşur. 100 gram çilek besin değeri ve içerdiği vitaminler şu şekildedir:

 • 32 kalori
 • Yüzde 91’i sudan oluşur
 • 0.7 gram protein
 • 7.7 gram karbonhidrat
 • 4.9 gram şeker
 • 2 gram lif
 • 0.3 gram yağ
 • C vitamini
 • Manganez
 • Folik asit (B9 Vitamini)
 • Potasyum

Çilek ayrıca demir, bakır, magnezyum, fosfor, B6 vitamini, K vitamini ve E vitamini de içerir.

Çileğin faydaları nelerdir? Çilek hangi hastalıklara iyi gelir?

Çilek birçok kronik hastalık riskini azaltır. Çilek kalp sağlığını güçlendirir, kan şekeri seviyesini düşürür ve kanser riskini azaltır. Çileğin faydaları ve iyi geldiği hastalıklar şu şekilde sıralanabilir:

Çilek kalp sağlığını korur

Kalp rahatsızlıkları dünya genelinde gerçekleşen ölümlerin bir numaralı sebebidir. Yapılan araştırmalar çileğin kalp sağlığını güçlendirdiğini ortaya koymuştur. Çileğin faydaları konulu geniş çaplı araştırmalar ise düzenli olarak çilek tüketen kişilerde kalp rahatsızlıklarına bağlı ölüm riskinin azaldığı tespit edilmiştir.

Çilek iyi huylu kolesterol HDL’yi, kan basıncını ve trombosit fonksiyonunu iyileştirir. Çilek ayrıca kandaki antioksidan seviyesini iyileştirir, oksidatif stresi ve enflamasyonu azaltır, vasküler fonksiyonu artırır ve kötü huylu kolesterol LDL’nin sebep olduğu zararlı oksidasyonu azaltır.

Çilek kan şekeri seviyesini düzenler

Vücut karbonhidratları sindirir, şekere dönüştürür ve kan dolaşımına katar. Bu işlemin ardından vücut hücrelere şekeri toplama görevi veren insülin salgılamaya başlar. Kan şekeri seviyesindeki dengesizlikler ve yüksek şeker içerikli beslenme düzeni obezite, tip 2 diyabet ve kalp hastalıkları riskini artırır.

Çilek glikoz sindirimini yavaşlatır, glikoz ve insülin seviyesindeki ani artışları dengeler. Bu sayede çilek metabolik sendrom ve tip 2 diyabet gibi sağlık sorunları riskini azaltır.

Çilek kanser riskini azaltır

Kanser hücrelerin kontrolsüz şekilde büyümesi ile ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Kanser oluşumu ve süresi genellikle oksidatif stres ve kronik enflamasyon ile ilişkilendirilir. 

Yapılan araştırmalar düzenli olarak çilek tüketiminin belli başlı kanser türleri riskini azalttığını ortaya koymuştur. Çileğin kanser önleyici etkisinin oksidatif stres ve enflamasyonu azaltma özelliği ile ilgili olduğu düşünülmektedir.

Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar çileğin ağız kanseri ve karaciğer kanseri sebepli tümör oluşumunu engellediğini göstermiştir. 

Çileğin zararları ve yan etkileri nelerdir?

Çilek genel olarak sağlıklı bir meyve olarak sınıflandırılır fakat bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Huş ağacı ve elmaya alerjisi olan kişilerin genellikle çileğe de alerjisi vardır. Bunun sebebi çileğin içerdiği bir tür proteindir. 

Çileğe karşı alerjisi olan kişilerde vücutta kaşıntı, ağızda karıncalanma, baş ağrısı, dudakta, yüzde, dilde ve boğazda şişlikler ve solunum sorunları görülebilir.

Ananasın faydaları nelerdir?