Elmanın faydaları ve zararları nelerdir? Elma besin değeri ve içerdiği vitaminler nelerdir?

467
Elmanın faydaları ve zararları nelerdir? Elma besin değeri ve içerdiği vitaminler nelerdir?

Elmanın faydaları nelerdir? Elma besin değeri ve içerdiği vitaminler nelerdir? Elmanın zararları nelerdir? İşte elmanın faydaları, zararları besin değeri ve içerdiği vitaminler hakkında bilinmesi gerekenler…

Elma en popüler meyvelerden biridir ve sayısız faydası bulunur. Besin değeri ve içerdiği vitaminler bakımından zengin olan elmanın faydaları bilimsel araştırmalarla da kanıtlanmıştır.  Elma özellikle diyabet ve kanser gibi ciddi sağlık sorunlarının önlenmesine ve riskin azalmasına yardımcı olur. Elma içerdiği çözünebilir lif sayesinde kilo vermeye yardımcı olur ve bağırsak sağlığını korur. Elma kabuğu soyulmadan yenilmelidir. 

Peki elmanın diğer faydaları nelerdir? Elma besin değeri nedir ve hangi vitaminleri içerir? 

Elmanın faydaları ve zararları nelerdir? Elma besin değeri ve içerdiği vitaminler nelerdir?

 Elma besin değeri ve içerdiği vitaminler nelerdir?

Elmanın besin değeri yüksektir

Günlük 2 bin kalorilik bir beslenme düzeninde bir elma yenmesi tavsiye edilir. Elmanın besin değeri aşağıdaki gibidir:

  • 95 kalori
  • 25 gram karbonhidrat
  • 4 gram lif
  • Günlük C vitamini ihtiyacının yüzde 14’ü
  • Günlük potasyum ihtiyacının yüzde 6’sı
  • Günlük K vitamini ihtiyacının yüzde 5’i
  • Günlük manganez ihtiyacının yüzde 2’si ila 4’ü
  • Günlük bakır ihtiyacının yüzde 2’si ila 4’ü
  • Günlük A, E, B1, B2 ve B6 vitamini ihtiyacının 2’si ila 4’ü

Elma zayıflamaya ve kilo vermeye yardımcı olur

Elma lif ve su bakımından zengindir. Yapılan araştırmalar elmanın kilo vermeye yardımcı olduğunu göstermiştir. İçerdiği doğal bileşenler ve yüksek oranda lif sayesinde elma kilo vermeye ve zayıflamaya yardım eden ideal bir gıda ürünüdür. 

Elma kalp sağlığını destekler

Düzenli olarak elma tüketiminin kalp sağlığı sorunları riskini azalttığı bilinmektedir. Elma çözünebilir lif içerir ve bu sayede kandaki kolesterol seviyesini düşük tutar. 

Elma ayrıca antioksidan etkiye sahip polifenoller içerir ve bu polifenoller elmanın kabuğunda bulunur. Elmanın içerdiği polifenollerden birisi flavonoid epicatechin’dir ve tansiyonu düşürücü etkisi vardır. 

Yüksek oranda flavonoid alımı felç riskini yüzde 20 azaltır. Flavonoid antioksidan görevi görür ve kötü LDL oksidasyonunu azaltarak tansiyonu düşürür. Bu sayede kalp rahatsızlıkları önlenir. 

Elma diyabet riskini azaltır

Düzenli olarak elma tüketmek Tip 2 diyabet riskini azaltır. Yapılan bir araştırma düzenli elma tüketiminin Tip 2 diyabet riskini yüzde 28 azalttığını ortaya koymuştur. Polifenoller pankreasta bulunan beta hücrelerinde doku hasarını önlemeye yardımcı olur. Beta hücreleri vücutta insülin üretiminden sorumludur ve Tip 2 diyabet tanısı konan hastalarda bu hücreler genellikle hasarlıdır.

Elma prebiyotik etkiye sahiptir ve iyi huylu bağırsak bakterilerine yardımcı olur

Elma prebiyotik görevi gören bir tür lif olan pektin içerir. Bu sayede elma bağırsaktaki iyi huylu bakterileri besler.

İnce bağırsak sindirim sırasında lifi absorbe etmez. Lif kolona ilerler ve iyi huylu bakterilerin çoğalmasını sağlar. Lif ayrıca vücuda yararlı bileşenlere de dönüşür. 

Yapılan yeni bir araştırma elmanın içerdiği lifin kalp rahatsızlıkları, Tip 2 diyabet ve obezite gibi sağlık sorunlarına karşı koruyucu etkisi olabileceğini ortaya koymuştur.

Elma kanseri önler

Yapılan bazı araştırmalar elmanın içerdiği bitki bazlı bileşenlerin kanser riskini azalttığını ortaya koymuştur. Kadınlar üzerinde yapılan bir araştırma ise düzenli elma tüketiminin kansere bağlı ölüm riskini azalttığını göstermiştir.

Bilim insanları elmanın sahip olduğu antioksidan ve antienflamatuvar etkilerin kanseri önleyici etkiye sahip olduğunu düşünmektedir.

Elma astım hastalarına iyi gelir

Antioksidan bakımından zengin olan elma akciğerlerdeki oksidatif hasara karşı koruma sağlar. 68 bin kadın üzerinde yapılan bir araştırma elma tüketiminin astım hastalığı riskini yüzde 10 azalttığını göstermiştir.

Elma kabuğu bağışıklık sistemini düzenleyen ve enflamasyonu azaltan flavonoid kuersetin içerir. Bu sayede elma astım ve alerjik reaksiyon gibi rahatsızlıkları önlemeye yardımcı olur.

Elma kemik sağlığına iyi gelir

Meyve yemek kemik yoğunluğunu artırır ve kemik sağlığını destekler. Bilim insanları elma gibi antioksidan ve antienflamatuvar içeren meyveleri tüketmenin kemik sağlığını desteklediğini belirtir.

Yapılan araştırmalar elmanın kemik sağlığını destekleyici özelliğe sahip olduğunu ortaya koymuştur. 

Elma steroid olmayan antienflamatuvar ilaç (NSAID) sebepli mide hasarına karşı koruma sağlar

Steroid olmayan antienflamatuvar ilaçlar (NSAID) sınıfındaki ağrı kesiciler mide hasarına yol açabilir. Bu ilaçların yol açtığı mide hasarı elmanın içerdiği klorojenik asit ve kateşin sayesinde önlenebilir.

Elma suyu faydaları nelerdir?

Elma suyu beyin sağlığını korur

Elma üzerindeki araştırmalar daha çok meyvenin kabuğu ve etli kısmı baz alınarak yapılmıştır. Fakat tıpkı elma gibi elma suyunun da çok sayıda faydası bulunur. Elma suyu yaşa bağlı olarak ortaya çıkma riski bulunan zihin hasarları ve hastalıklarına karşı koruma sağlar. 

Elma suyu yaş ilerledikçe azalan bir tür sinir taşıyıcısı olan asetilkolini korur. Beyinde asetilkolin oranının azalması Alzheimer gibi zihin sorunlarını tetikleyebilir.

Avokadonun faydaları nelerdir?