Karpuzun faydaları nelerdir? Karpuzun besin değeri ve içerdiği vitaminleri

759
Karpuzun yararları nelerdir? Karpuzun besin değeri ve içerdiği vitaminleri

Karpuzun faydaları nelerdir? Karpuzun zararları nelerdir? Karpuzun besin değeri ve içerdiği vitaminleri nedir? İşte karpuzun faydaları, zararları, besin değeri ve içerdiği vitaminleri hakkında bilgiler…

Lezzetli tadı ve ferahlatıcı etkisi olan karpuzun faydaları saymakla bitmez. Yaz aylarının vazgeçilmezi olan ve servis başına 46 kalori içeren karpuzun içerdiği C vitamini, A vitamini gibi vitaminleri ve faydalı bitki bileşenleri vücut için gereken besinleri sağlar. 

Karpuzun faydaları, besin değeri ve içerdiği vitaminleri şu şekildedir:

Karpuzun besin değeri ve içerdiği vitaminleri nedir?

Karpuz besin değeri ve içerdiği vitaminler bakımından zengindir

Karpuz en düşük kalorili meyvelerden biridir. 154 gram karpuzda 46 kalori mevcuttur. 154 gram karpuzun besin değeri ve içerdiği vitaminleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Günlük C vitamini ihtiyacının yüzde 21’ini karşılar
  • Günlük A vitamini ihtiyacının yüzde 18’ini karşılar
  • Günlük potasyum ihtiyacının yüzde 5’ini karşılar
  • Günlük magnezyum ihtiyacının yüzde 4’ünü karşılar
  • Günlük B1, B4 ve B6 vitamini ihtiyacının yüzde 3’ünü karşılar

Karpuz beta karoten ve likopen gibi karetonoidler bakımından zengindir. Karpuz ayrıca önemli bir amino asit olan sitrülin içerir.

Karpuzun faydaları nelerdir?

Karpuz vücudun su ihtiyacını karşılar

Su içmek genel sağlık bakımından son derece önemlidir. Karpuz gibi yüksek su içeriğine sahip meyveler de su ihtiyacını karşılamaya yardımcı olur. Karpuzun yüzde 92’si sudan oluşur. Yüksek su içerikli meyve ve sebzeler tokluk hissi sağlar. Yüksek su ve lif içerikli meyve ve sebzeler ayrıca düşük kalorili sağlıklı gıda ürünleridir.

Karpuz kanseri önlemeye yardımcı bileşenler içerir

Karpuzun içerdiği bitki bileşenleri ve likopen üzerinde yapılan araştırmalar mevcuttur. Likopen alımının bazı kanser türleri riskini azalttığı bilinse de araştırmaların sonucu net değildir. Likopen alımının sindirim sistemini etkileyen kanser türleri arasında bir bağ olduğu tespit edilmiştir.

Likopenin hücre bölünmesi sürecinde rol oynayan bir protein olan insülin benzeri büyüme faktörü IGF’yi azaltarak kanser riskini azaltmaya katkı sağlar. Karpuzun içerdiği Cucurbitacin E’nin de tümör büyümesini engellediği bilinmektedir.

Karpuz kalp sağlığını destekler

Kalp rahatsızlıkları dünya genelindeki ölümlerin başlıca sebebidir. İyi beslenme alışkanlıkları gibi faktörler kalp rahatsızlıkları riskini azaltır. Karpuzda bulunan belli başlı besinler kalp sağlığına faydalıdır. 

Likopen kolesterol seviyesini ve tansiyonu düşürür, oksidatif hasarın kolesterole dönüşmesini engeller. Obez bireyler ve postmenopozal kadınlar üzerinde yapılan bir araştırma likopenin atardamar duvarlarında sertleşmenin önüne geçtiğini ortaya koymuştur.

Karpuz vücutta nitrik oksit seviyesini yükselten bir tür amino asit olan sitrülin de içerir. Nitrik asit kan damarlarının genişlemesini sağlayarak tansiyonu düşürür. Karpuzda bulunan A, B6, C vitaminleri ve magnezyum ve potasyum gibi vitaminler ve mineraller de kalp sağlığına faydalıdır.

Karpuz enflamasyonu ve oksidatif stresi azaltır

Enflamasyon birçok rahatsızlığın temel sebeplerinden biridir. Karpuz likopen ve C vitamini gibi antienflamatuvar antioksidanlar bakımından zengindir ve bu sebeple enflamasyonu ve oksidatif hasarı azaltır.

Likopen ayrıca beyin sağlığı için de faydalıdır. Likopen Alzheimer hastalığı sürecini ertelemeye yardımcı olur.

Karpuz sarı nokta hastalığını önlemeye yardımcı olur

Gözün bazı bölgelerinde bulunan likopen oksidatif stres ve enflamasyona karşı koruyuculuk sağlar. Likopen ayrıca yaşa bağlı olarak ortaya çıkan sarı nokta hastalığını da engeller. Sarı nokta hastalığı ilerleyen yaşlarda körlüğe yol açan bir göz sorunudur. 

Antioksidan ve antienflamatuvar bir bileşen olan likopen sarı nokta hastalığının ortaya çıkmasını ve kötüye gitmesini engeller. 

Karpuz kas ağrısına iyi gelir

Karpuzun içerdiği amino asit sitrülin kas ağrısını azaltır. Karpuz suyu da sitrülin emilimini artırır. Atletler üzerinde yapılan karpuz suyu deneyinin sonuçlarına göre deneklerde kalp ritminin daha hızlı normale döndüğü ve kas ağrılarının hafiflediği tespit edilmiştir.

Karpuz saç ve cilt sağlığı için faydalıdır

Karpuzun içerdiği A ve C vitaminleri saç ve cilt sağlığı için faydalıdır. Vücut, C vitaminini cilt sağlığını destekleyen ve saçları güçlendiren protein olan kolajen yapımında kullanır. A vitamini cilt hücrelerinin oluşmasına ve yenilenmesine yardımcı olduğu için cilt sağlığı bakımından önemlidir. 

A vitamini eksikliği ciltte kuru ve pul pul görünüme yol açabilir. Likopen ve beta karoten cildi güneş yanıklarına karşı korur.

Karpuz sindirimi kolaylaştırır

Karpuz sindirim sağlığı için gereken su ve lif içerir. Lif ve su dışkılamayı kolaylaştırır. Karpuz gibi su ve lif bakımından güçlü meyve ve sebzeler sindirim sisteminin doğru işlev görmesine yardımcı olur.

Karpuzun zararları nelerdir?

Karpuz son derece faydalı bir meyve olsa da aşırı tüketimi zarar verebilir. Aşırı karpuz tüketimi ishal ve sindirim sorunlarına yol açabilir, kan şekeri seviyesini yükseltebilir, akciğer enflamasyonu riskini artırır, su intoksikasyonuna sebep olabilir ve kardiyovasküler problemleri beraberinde getirebilir.

Moringa bitkisi faydaları ve zararları nelerdir?