Moringa bitkisi nedir? Moringa bitkisi faydaları ve zararları nelerdir?

901
Moringa bitkisi nedir? Moringa bitkisi faydaları nelerdir?

Moringa bitkisi nedir? Moringa bitkisi faydaları ve zararları nelerdir? Moringa bitkisi besin değeri ve içerdiği vitaminler nelerdir? İşte moringa bitkisi faydaları, zararları besin değeri ve içerdiği vitaminler hakkında bilinmesi gerekenler…

Moringa bitkisi Hindistan’a özgü bir ağaçtır ve faydaları saymakla bitmez. Moringa oleifera olarak da bilinen Moringa bitkisi tıbbi faydaları olduğu için binlerce yıldır alternatif tıp tedavisi olarak kullanılır. Moringa bitkisi antioksidan ve biyoaktif bitki bileşenleri bakımından zengindir. Moringa bitkisi genellikle çay olarak tüketilir.

Moringa bitkisi nedir?

Moringa bitkisi antifungal, antiviral ve antidepresan ve antienflamatuvar özelliklere sahiptir. Hindistan’a özgü olan Moringa bitkisi Asya, Afrika ve Güney Amerika’da da yetişir. Oldukça büyük bir ağaçtır. Moringa bitkisinin hemen hemen her kısmı tıbbi amaçlar için kullanılır. Alternatif tıp ürünlerinin bazılarında moringa bitkisi de bulunur. Hindistan’da moringa bitkisi kabuğu ve yaprakları sıkça tüketilen bir gıda ürünüdür. 

Moringa bitkisi faydaları, besin değeri ve içerdiği vitaminler şu şekilde sıralanabilir:

Moringa bitkisi besin değeri ve içerdiği vitaminler nedir?

Moringa bitkisi besin değeri ve içerdiği vitaminler bakımından zengindir

21 gram Moringa bitkisi yaprağının besin değeri ve içerdiği vitaminler şu şekildedir:

  • 2 gram protein
  • Günlük B6 vitamini ihtiyacının yüzde 19’unu karşılar
  • Günlük C vitamini ihtiyacının yüzde 12’sini karşılar
  • Günlük demir ihtiyacının yüzde 11’ini karşılar
  • Günlük B2 vitamini (riboflavin) ihtiyacının yüzde 11’ini karşılar
  • Günlük A vitamini (beta karoten) ihtiyacının yüzde 9’unu karşılar
  • Günlük magnezyum ihtiyacının yüzde 8’ini karşılar

Moringa bitkisi kabuğu, yapraklarına oranla daha az vitamin ve mineral içerir. Fakat C vitamini bakımından oldukça zengindir. 100 gram doğranmış taze Moringa bitkisi kabuğu günlük C vitamini ihtiyacının yüzde 157’sini karşılar

Gelişmekte olan ülkelerde vitamin, mineral ve protein gibi vücut için önemli olan besin maddelerini gıda yolu ile almak bazı durumlarda zor olabiliyor. Bu sebeple Moringa bitkisi bu maddelerin karşılanması için harika bir kaynak görevi görüyor.

Moringa bitkisi faydaları nelerdir?

Moringa bitkisi antioksidan bakımından zengindir

Antioksidanlar vücutta serbest radikallere karşı mücadele veren bileşenlerdir. Yüksek oranda serbest radikal oksidatif strese sebep olabilir ve bunun sonucunda kalp rahatsızlıkları ve Tip 2 diyabet riski artar. 

Moringa bitkisi yaprağında belli başlı antioksidan bitki bileşenleri bulunur. C vitamini ve beta karoten içeriğinin yanı sıra Moringa bitkisi yaprağında şu antioksidanlar mevcuttur:

  • Kuersetin: Tansiyonu düşürmeye yardımcı güçlü bir antioksidandır
  • Klorojenik asit: Kahvede de yüksek oranda bulunan bu antioksidan yemeklerden sonra kan şekeri seviyesini düzenlemeye yardımcı olur.

Moringa bitkisi yaprağı ekstraktı gıdaların raf ömrünü uzatmak için de kullanılır, oksidasyonu azaltarak et gibi ürünlerin raf ömrünü uzatır.

Moringa bitkisi kan şekeri seviyesini düşürmeye yardımcı olur

Yüksek kan şekeri seviyesi ciddi sağlık sorunlarını tetikler, diyabet gibi rahatsızlıkların temel sebebidir. Zaman içinde yüksek kan şekeri seviyesi kalp rahatsızlıkları gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açar. 

Yapılan araştırmalar Moringa bitkisinin kan şekeri seviyesini düşürdüğünü göstermiştir. Bilim insanları Moringa bitkisinin bu etkisinin izotiyosiyanat gibi bitkisel bileşenler içerdiği için olduğunu düşünmektedir.

Moringa bitkisi enflamasyonu azaltır

Enflamasyon vücudun enfeksiyona ya da yaraya karşı verdiği doğal bir tepkidir. Vücut için önemli bir koruma mekanizması olan enflamasyon normalden daha uzun sürerse kalp rahatsızlıkları ve kanser gibi ciddi sağlık sorunlarını da beraberinde getirir.

Meyve sebzelerin neredeyse tamamında antienflamatuvar özellikler bulunur. Fakat bu özelliklerin ne kadar etkili olduğu içerdiği antienflamatuvar bileşenin miktarına ve türüne göre değişir.

Bilim insanları moringa bitkisi yaprağı, kabuğu ve tohumunda bulunan temel antienflamatuvar bileşenin izotiyosiyanat olduğunu düşünmektedir. 

Moringa bitkisi kolesterolü düşürücü etkiye sahiptir

Yüksek kolesterol kalp rahatsızlıkları riski ile ilişkilendirilir. Birçok bitkisel bileşen kolesterolü düşürmeye yardımcı olur. Özellikle keten tohumu, yulaf ve badem kolesterolü düşürmeye yardımcı en etkili bitkisel gıdalardır.

İnsanlar ve hayvanlar üzerinde yapılan deneyler Moringa bitkisinin de kolesterol seviyesini düşürücü etkileri olduğunu göstermiştir.

Moringa bitkisi arsenik toksikliğine karşı korur

Dünyanın birçok bölgesinde gıda ve suda arsenik kirliliği ciddi bir sorundur. Bazı pirinç türlerinde yüksek oranda arsenik bulunur. Yüksek oranda arsenik içeren gıda tüketimi zaman içinde ciddi sağlık sorunlarını da beraberinde getirir. 

Yüksek oranda arsenik içeren gıda ve su kanser ve kalp rahatsızlıkları riskini artırır. Fare ve sıçanlar üzerinde yapılan deneyler moringa bitkisi yaprakları ve tohumunun arsenik toksikliğine karşı koruyucu etkisi olduğunu tespit etmiştir.

Moringa bitkisi zararları nelerdir?

Moringa bitkisi yaprakları yüksek oranda anti besleyici öğeler içerir. Bu sebeple mineral ve proteinlerin emilimini azaltır.

Yenidünyanın faydaları nelerdir?