Muzun faydaları ve zararları nelerdir? Muzun kabuğunun faydaları nelerdir?

592
Muzun faydaları ve zararları nelerdir? Muzun kabuğunun faydaları nelerdir?

Muzun faydaları ve zararları nelerdir? Muzun kabuğunun faydaları nelerdir? Muz besin değeri ve içerdiği vitaminler nelerdir? İşte muzun ve muz kabuğunun faydaları, zararları, besin değeri ve içerdiği vitaminler…

Muz faydaları saymakla bitmeyen son derece sağlıklı ve lezzetli bir meyvedir. Muz sindirim sistemi ve kalp sağlığı için gerekli besinlere sahiptir ve kilo vermeye yardımcı olur. Besin değeri ve içerdiği vitaminler bakımından yüksek olan muz harika bir atıştırmalıktır. Güneydoğu Asya’ya özgü bir meyve olan muz dünyanın sıcak bölgelerinde yetişir, farklı renk ve boyutlarda mevcuttur. En yaygın muz turu Cavendish muzdur. Bu muz türü dalında yeşildir, koparıldıktan sonra zaman içinde sarı renk alır.

Muzun faydaları ve zararları, besin değeri ve içerdiği vitaminler şu şekilde sıralanabilir:

Muz besin değeri ve içerdiği vitaminler nelerdir?

Muz besin değeri ve içerdiği vitaminler bakımından zengindir

Orta boy bir muz (yaklaşık 118 gram) besin değeri ve içerdiği vitaminler şu şekildedir:

  • Günlük potasyum ihtiyacının yüzde 9’unu karşılar
  • Günlük B6 vitamini ihtiyacının yüzde 33’ünü karşılar
  • Günlük C vitamini ihtiyacının yüzde 11’ini karşılar
  • Günlük magnezyum ihtiyacının yüzde 8’ini karşılar
  • Günlük bakır ihtiyacının yüzde 10’unu karşılar
  • Günlük manganez ihtiyacının yüzde 14’ünü karşılar
  • 24 gram karbonhidrat
  • 3.1 gram lif
  • 1.3 gram protein
  • 0.4 gram yağ

Muz 105 kalori içerir ve yapısı büyük oranda su ve karbonhidrattan oluşur. Muz yeşil haldeyken karbonhidrat ve nişasta içeriği yüksektir, meyve sarardıkça nişasta glikoz, fruktoz ve sakkaroz gibi şekerlere dönüşür.

Muzun faydaları nelerdir?

Muz kan şekeri seviyesini düzenlemeye yardımcı olur

Muz bir tür lif olan pektin bakımından zengindir ve bu sayede yumuşak sünger bir yapısı vardır. Yeşil ve olgunlaşmamış muz dirençli nişasta içerir ve bu madde çözünebilir lif görevi görür ve sindirim sistemine fayda sağlar.

Pektin ve dirençli nişasta yemeklerden sonra kan şekeri seviyesinin düzenlenmesine yardımcı olur ve tokluk hissi yaratır. Olgunlaşmamış muzun glisemik endeksi, olgunlaşmış muzun ise 60’tır. Ortalama değer ise 51’dir. Bu sayede muz kan şekeri seviyesinde ani artışlara sebep olmaz.

Yine de Tip 2 diyabet hastaları olgunlaşmış muz yemekten kaçınmalıdır.

Muz sindirim sistemi sağlığını destekler

Besin bazlı lif sindirim sistemi sağlığını destekler. Ortalama bir muz 3 gram lif içerir. Olgunlaşmamış muz dirençli nişasta, olgunlaşmış muz ise pektin bakımından zengindir. Dirençli nişasta sindirim sistemine ulaşır ve burada bağırsaktaki iyi huylu bakteriler için besine dönüşür. Pektin konulu yapılan bazı araştırmalar bu maddenin kolon kanserine karşı koruyucu özelliği olduğunu göstermiştir.

Muz kilo vermeye yardımcı olur

Muzun kilo verme etkisini konu alan bir araştırma bulunmasa da kilo vermeye yardımcı olan bazı özellikleri mevcuttur. Kalori içeriği 100’den az ve lif bakımından zengin olan muz gibi meyveler kilo vermeye yardımcı olur. 

Muz kalp sağlığını destekler

Potasyum kalp sağlığı ve tansiyonu düzenleyici etkisi bakımından oldukça gerekli bir mineraldir. Orta boy bir muz günlük potasyum ihtiyacının yüzde 9’unu içerir. Potasyum bakımından zengin beslenen kişilerde kalp rahatsızlıkları riski yüzde 27 azalır. Muz ayrıca kalp sağlığını destekleyen magnezyum minerali içerir.

Muz antioksidan bakımından zengindir

Muz dopamin ve kateşin gibi güçlü antioksidanları içerir. Bu antioksidanlar kalp rahatsızlıkları ve dejeneratif hastalık riskini azaltır. Sanılanın aksine muzun içerdiği dopamin beyinde mutluluk hissini yaratmaz, aksine muzda bulunan dopamin beyne ulaşmaz. Muzdaki dopamin hormon kontrolü işlevi görmez, antioksidan özelliktedir.

Muz tokluk hissi sağlar

Olgunlaşmamış muzda bulunan dirençli nişasta sinidirimi güç karbonhidrattır ve vücutta çözünebilir lif olarak görev görür. Olgunlaşmış muzda ise dirençli nişasta ve toplam lif oranı düşük olsa da çözünebilir lif içeriği bakımından zengindir. Pektin ve dirençli nişasta yemek yeme isteğini baskılar ve tokluk hissi yaratır.

Olgunlaşmamış muz insülin duyarlılığına katkı sağlar

İnsülin duyarlılığı Tip 2 diyabet gibi ciddi sağlık sorunları için önemli bir risk faktörüdür. Yapılan araştırmalar günde 15 ila 30 gram dirençli nişasta tüketiminin insülin duyarlılığını 4 haftanın sonunda yüzde 33 ila 50 artırdığını göstermiştir. Olgunlaşmamış muz dirençli nişasta bakımından zengindir ve böyle insülin duyarlılığına katkı sağlar. 

Muz böbrek sağlığını korumaya yardımcı olur

Potasyum tansiyonu düzenlemeye ve böbrek sağlığını korumaya yardımcı olur. Muz böbrek sağlığını korumaya yardımcı potasyum içerir. Kadınlar üzerinde yapılan 13 yıllık bir çalışma haftada 2-3 muz yiyen kişilerin böbrek rahatsızlığı riskinin yüzde 33 azaldığını ortaya koymuştur. Konuya ilişkin yapılan başka araştırmalar da haftada 4 ila 6 muz yiyen kişilerin böbrek rahatsızlığı riskinin yüzde 50 daha az olduğunu tespit etmiştir.

Muz spor ve egzersiz için faydalıdır

Muz mineral ve kolaylıkla sindirilebilen karbonhidrat içeriği sayesinde spor yapanlar ve atletler için mükemmel bir gıda ürünüdür. Muz spor sebepli kas tutulması ve ağrıları azaltır. Kas tutulmasının sebebi tam olarak bilinmese de su kaybı ve elektrolit dengesizliğinin bu soruna yol açtığı düşünülmektedir. 

Muzun kabuğunun faydaları nelerdir?

Muz kabuğu potasyum, besin bazlı lif, çoklu doymamış yağlar ve vücut için gerekli aminoasitler bakımından zengindir. Bu özellikleri sayesinde muz kabuğu kan şekerini düzenlemeye yardımcı olur, kalp sağlığını destekler, kemik sağlığını korur ve böbrek taşı riskini azaltır. 

Muzun zararları nelerdir? 

Muz sağlıklı bir gıda ürünü olsa da yüksek miktarda tüketildiği takdirde potasyum seviyesini gereğinde fazla yükseltir. Muz ayrıca bazı kişilerde şişlik ve bulantı gibi sorunlara sebep olabilir. Bazı kişilerin muza alerjisi vardır. Kauçuk alerjisi olan kişilerin muz yemeden önce doktora danışması gerekir.

Günde kaç tane domates yemek gerekir?