Sumak faydaları ve zararları nelerdir? Sumak nasıl tüketilir?

658
Sumak faydaları ve zararları nelerdir? Sumak nasıl tüketilir?

Sumak faydaları ne zararları nelerdir? Sumak nasıl tüketilir ve kullanılır? Sumak tansiyonu yükseltir mi? İşte Sumak faydaları, zararları ve nasıl tüketilir hakkında bilgiler…

Sumak Anacardiaceae adlı bitki ailesinin çiçek açan bodur boylu türlerinden biridir. Bu bitki ailesinin diğer üyeleri kaju ve mangodur.
Sumak subtropikal ılıman iklimlerde yetişir.

Bu sayede Akdeniz havzası, Asya ve Afrika gibi dünyanın pek çok bölgesinde yetiştiriciliği yapılır. 200’den fazla Sumak türü bulunur. Tarımı yapılan Sumak türü Suriye Sumağı olarak da bilinen Rhus coriaria’dır.

Sumak nedir?

Sumak bezelye büyüklüğünde, parlak kırmızı renkli meyvesiyle bilinir. Bu meyveler taze formdayken çay yapmak için kullanılsa da genel olarak kurutulur, toz haline getirilir ve baharat olarak kullanılır. Sumak baharatı, zehirli olduğu bilinen zehirli sumak değildir. Zehirli sumak beyaz renkli meyve üretir ve bu meyve alerjik reaksiyona yol açar.

Sumak faydaları nelerdir?

Sumak genellikle yemeklerde kullanılır. Sumak ayrıca yüzyıllardır alternatif tıp yöntemlerinde de kullanılan bir baharattır. Sumağın faydalarına dair yapılan bilimsel araştırmalar yetersiz olsa da yapılan bazı araştırmalar sumağın insanlara faydalı olan özelliklerini ortaya koymuştur.

Sumak önemli besin bileşenleri içerir

Sumağın besin değeri tam olarak bilinmese de bazı araştırmalar bu baharatın faydalı bileşenlere sahip olduğunu göstermektedir. Sumağın içerdiği bileşenler lif, sağlıklı yağlar ve belli başlı vitaminler olarak sıralanabilir.

2014 yılında yapılan bir araştırmada kurutulmuş sumağın yüzde 71’inin karbonhidrat, yüzde 19’unun yağ ve yüzde 5’inin proteinden oluştuğunu ortaya koymuştur.

Sumakta bulunan yağların büyük çoğunluğu oleik ve linoleik asitlerdir. Oleik asit kalp sağlığına iyi geldiği bilinen mono doymamış yağ türlerinden biridir. Oleik asit ayrıca zeytin ve avokado gibi bitkisel besinlerde bulunan yağdır.

Linoleik asit ise sağlıklı cilt ve hücre zarı için gereken çoklu doymamış yağ türüdür. 2004 yılında yapılan bir araştırmaya göre taze sumak sindirim sistemini destekleyen yüzde 14 lif içerir. Bazı araştırmalar Sumağın C, B6, B1 ve B2 gibi belli başlı vitaminleri içerdiğini belirtir.

Sumak antioksidan bakımından zengindir

Sumak antioksidan bakımından zengin bir meyve ve baharattır. Araştırmacılar sumağın genellikle tedavi edici özellikleri sebebiyle yaygın şekilde kullanıldığını düşünmektedir. Sumak mazı tozu, antosiyanin ve flavonoid içerir.

Antioksidanlar hücre hasarını önler ve oksidatif stresi azaltır. Sumak gibi antioksidanlar bakımından zengin besinlerin enflamasyonu azalatmaya yardımcı olduğuna dair kanıtlar da mevcuttur.

Sumak kan şekerini dengelemeye yardımcı olur

Yapılan bazı araştırmalar Sumağın Tip 2 diyabet tanısı konan kişilerde kan şekerini dengelemeye yardımcı olduğunu göstermiştir. 2014’te 41 kişi üzerinde yapılan bir çalışmada günde 3 gram Sumak tüketiminin vücutta oluşturduğu etkileri gözlemlendi.

3 aylık araştırmanın sonunda düzenli olarak Sumak tüketenlerin kan şekeri dengesinin ciddi oranda arttığı tespit edildi.

Sumak kas ağrılarını hafifletir

2016 yılında 40 sağlıklı birey üzerinde yapılan bir araştırma Sumak içeren içeceklerin kas ağrıları üzerindeki etkilerini izledi. 4 haftalık çalışmanın sonucunda Sumak içeren içecekleri tüketen kişilerde egzersiz sonrası oluşan ağrıların hafiflediği tespit edildi ve antioksidan seviyesinde artış gözlemlendi.

Sumak zararları nelerdir?

Kaju ve Mango ailesi ile aynı türe mensup olan Sumak bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Sumak kan şekerini düşürebilir. Düzenli olarak ilaç alan kişilerin sumak tüketmemesi önerilir. Beyaz meyve üreten Zehirli Sumak kaşıntı ve alerjik reaksiyonlara yol açabilir, bu sebeple bu tür asla tüketilmemelidir.

Sumak tansiyonu yükseltir mi?

Sumak kan şekerini düşürebilir. Bu sebeple tansiyon hastası olan kişiler Sumak tüketimi için bir doktora danışmalıdır.

Sumak nasıl tüketilir ve kullanılır?

Sumak genellikle baharat olarak kullanılır. Orta Doğu ve Akdeniz mutfağının temel baharatlarından biri Sumak’tır. Taze haldeyken kırmızı renkli bir meyve olan Sumak limon benzer bir tada sahiptir.

Sumak kurutulduğu zaman et ve sebze yemeklerinde kullanılır. Bazı tatlılarda da sumak kullanılabilir.

Yeşil soğanın faydaları nelerdir?