Yenidünyanın faydaları nelerdir? Yenidünya yaprağı faydası nedir?

1593
Yenidünyanın faydaları nelerdir? Yenidünya yaprağı faydası nedir?

Yenidünyanın ya da malta eriği faydaları nelerdir? Yenidünya yaprağı faydası nedir? Yenidünya besin değeri ve içerdiği vitaminler nedir? İşte yenidünya faydaları, zararları, yaprağı faydası, besin değeri ve içerdiği vitaminler hakkında bilgiler…

Anavatanı Çin olan ve narenciyeye benzeyen yenidünyanın faydaları saymakla bitmez. Malta eriği olarak da bilinen yenidünyanın sarı, kırmızı ve turuncu renkte olan türleri vardır. Yenidünya meyvesi, çekirdeği ve yaprakları güçlü bitkisel bileşenler içerir ve bu yüzden binlerce yıldır geleneksel tıp uygulamalarında sıkça kullanılır. Yapılan araştırmalar yenidünyanın birçok hastalığa faydaları olduğunu ve koruyucu etkisi bulunduğunu göstermiştir. 

Yenidünyanın faydaları, yenidünya yaprağı faydası, besin değeri ve içerdiği vitaminler şu şekilde sıralanabilir:

Yenidünya besin değeri ve içerdiği vitaminler nedir?

Yenidünya besin değeri ve içerdiği vitaminler bakımından zengindir

Kalorisi düşük olan yenidünya sayısız vitamin ve mineral içerir. Bu sayede yenidünya besin değeri ve içerdiği vitaminler bakımından zengin bir meyvedir. 149 gram yenidünya besin değeri ve içerdiği vitaminler şu şekildedir:

  • 70 kalori
  • 18 gram karbonhidrat
  • 1 gram protein
  • 3 gram lif
  • Günlük A Provitamin ihtiyacının yüzde 46’sını karşılar
  • Günlük B6 vitamini ihtiyacının yüzde 7’sini karşılar
  • Günlük B9 vitamini (folik asit) ihtiyacının yüzde 5’ini karşılar
  • Günlük magnezyum ihtiyacının yüzde 5’ini karşılar
  • Günlük potasyum ihtiyacının yüzde 11’ini karşılar
  • Günlük manganez ihtiyacının yüzde 11’ini karşılar

Yendünya meyvesi hücresel hasara ve hastalıklar karşı koruyucu etkisi olan karotenoid antioksidanlar bakımından zengindir. Karotenoidler sağlıklı görme yetisi, bağışıklık sistemi ve hücre büyümesi için gerekli olan A vitamini öncülüdür.

Yenidünya enerji üretimi ve kan hücresi oluşumu için gerekli olan folik asit ve B6 vitamini içerir. Yenidünya sinir ve kas fonksiyonları için gereken magnezyum, potasyum ve kemik ve metabolizma sağlığı için önemli manganez kaynağıdır.

Yenidünya ayrıca az miktarda C vitamini, B1 vitamini (tiamin) B2 vitamini (riboflavin), bakır, demir, kalsiyum ve fosfor içerir.

Yenidünya bitkisel bileşenler içerir

Yenidünyanın içerdiği bitkisel bileşenler sağlığı olumlu yönde etkiler. Yenidünya beta karoten gibi karotenoid antioksidanlar bakımından zengindir. Koyu, kırmızı ve turuncu renkli yenidünya çeşitleri açık renkli türlere göre daha çok karotenoid içerir.

Karotenoid bağışıklık sistemini güçlendirir, enflamasyonu azaltır ve kalp ve göz rahatsızlıklarına karşı koruyuculuk sağlar. Beta karoten bakımından zengin beslenmek kalın bağırsak ve akciğer gibi belli başlı kanser türleri riskini azaltır. Beta karoten üzerinde yapılan yedi araştırma, yüksek beta karoten alımının her türlü ölüm riskini azalttığını ortaya koymuştur. 

Yenidünya antioksidan, antikanser ve antienflamatuvar özelliklere sahip fenolik bileşenler bakımından zengindir, diyabet ve kalp rahatsızlıklarına karşı koruyuculuk sağlar.

Yenidünya kalp sağlığını korumaya yardımcı olur

Yenidünya içerdiği vitaminler, mineraller ve antioksidanlar sayesinde kalp sağlığını desteklemeye yardımcı olur. Yenidünyanın potasyum ve magnezyum içeriği tansiyonu düzenlemeye ve atardamarların düzgün fonksiyon göstermesine yardımcı olur.

Yenidünyada bulunan karotenoid ve fenolik bileşenler enflamasyonu azaltarak ve hücre hasarını önleyerek sağlayarak kalp rahatsızlıklarına karşı koruma sağlar. Karotenoid güçlü antienflamatuvar ve antioksidan etkilere sahiptir, bu sayede atardamarda plağı önler.

Yenidünya yaprağı faydası nedir?

Yenidünyanın antikanser özellikleri vardır

Yapılan araştırmalar yenidünyanın kabuğunun, yapraklarının ve tohumunun antikanser özellikleri olduğunu göstermiştir. Laboratuvar ortamında yapılan bir araştırma yenidünya kabuğu ile yapılan ekstraktın mesane kanseri hücrelerinin çoğalmasını ve yayılmasını önlediğini ortaya koymuştur.

Yenidünyanın kabuğu ve etli kısmında mevcut bileşenlerin antikanser özelliklere sahip karotenoid, fenolik bileşen içerdiği bilinmektedir. 

Yenidünya metabolik sağlığı güçlendirir

Yenidünya trigliserit, kan şekeri ve insülin seviyesini düşürerek metabolik sağlığı güçlendirir. Yenidünya ağacının bazı kısımları, yaprakları ve tohumları uzun yıllardır Çinliler tarafından yüksek kan şekeri gibi metabolik rahatsızlıklar için alternatif tıp tedavisi yöntemi olarak kullanılır.

Yenidünya antienflamatuvar özelliklere sahiptir

Kronik enflamasyon kalp ve beyin rahatsızlıkları ve diyabet gibi sağlık sorunlarını tetikler. Yapılan araştırmalar yenidünyanın güçlü antienflamatuvar özellikleri olduğunu ortaya koymuştur. 

Yenidünyanın antienflamatuvar etkisinin sebebinin meyvenin içerdiği antioksidanlar, vitaminler ve mineraller olduğu düşünülmektedir.

Cevizin beyne faydaları nelerdir?