Yeşil soğanın faydaları nelerdir? Yeşil soğan besin değeri ve içerdiği vitaminler nelerdir?

1095
Yeşil soğanın faydaları nelerdir? Yeşil soğan besin değeri ve içerdiği vitaminler

Yeşil soğanın faydaları nelerdir? Yeşil soğan besin değeri ve içerdiği vitaminler nelerdir? İşte yeşil soğanın faydaları, besin değeri ve içerdiği vitaminler hakkında bilinmesi gerekenler…

Yeşil soğanın tadı son derece lezzetlidir ve faydaları saymakla bitmez. Yeşil soğan vücut için gereken vitaminleri ve mineralleri içerir. Yeşil soğanın hem yeşil renkli yaprak kısmı hem de beyaz renkli etli bölümü yenebilir. Normal soğana oranla daha az sert bir tada sahip olan yeşil soğan hem pişirilebilir hem de çiğ olarak tüketilebilir. Yeşil soğan özellikle Çin mutfağında yaygın olarak kullanılır. Birçok hastalığa iyi gelen ve bazı kanser türlerinin riskini azaltan yeşil soğan genel sağlık için oldukça faydalı olan sülfür kaynağıdır. 

Yeşil soğanın faydaları, besin değeri ve içerdiği vitaminler şu şekilde sıralanabilir:

Yeşil soğan besin değeri ve içerdiği vitaminler nelerdir?

Yeşil soğan besin değeri ve içerdiği vitaminler bakımından zengindir

100 gram yeşil soğan besin değeri ve içerdiği vitaminler şu şekildedir:

  • Sodyum 16 mg
  • Potasyum 276 mg
  • Karbonhidrat 7 gram
  • Protein 1.8 gram
  • A vitamini 997 IU
  • Kalsiyum 72 mg
  • C vitamini 18.8 mg
  • Magnezyum 20 mg

Yeşil soğanın faydaları nelerdir?

Yeşil soğan kan şekeri seviyesini düzenler

Yeşil soğanda mevcut olan sülfür kan şekeri seviyesinin düzenlenmesine yardımcı olur. Yeşil soğan sülfür içeriği sayesinde vücudun yükselmeye meyilli olan insülin üretimini düzenler. Bu sayede diyabet riskini azaltır.

Yeşil soğan sindirim sorunlarına iyi gelir

Lif içeriği bakımından zengin olan yeşil soğan sindirimi düzenler. Yemeklerde başka sebzelerle beraber servis edilebilen yeşil soğan hem çiğ hem de pişirerek tüketilebilir.

Yeşil soğan göz sağlığını iyileştirir

Yeşil soğanda göz sağlığını koruyan ve iyileştiren karotenoid maddesi bulunur. A vitamini bakımından da son derece zengin olan yeşil soğan görme kaybı riskini azaltır. Göz sağlığını korumak için yeşil soğanın havuç ve salatalık ile beraber tüketilmesi önerilir.

Yeşil soğan soğuk algınlığı ve gribe karşı koruyuculuk sağlar

Yeşil soğan antiviral ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Bu sayede yeşil soğan viral hastalıklar ve grip gibi sağlığı olumsuz etkileyen sorunlara karşı doğal bir ilaç görevi görür. Yeşil soğan ayrıca vücudun aşırı mukus üretimini azaltır ve soğuk algınlığına karşı koruyuculuk sağlar.

Çilek hangi hastalıklara iyi gelir?